Docenić obiekt

Docenić obiekt

Twórcy Patyny i Grupy Warszawa we wspólnym wywiadzie dla DesignAlive

Architektura, wnętrza. Nareszcie zauważamy, że otaczające nas obiekty zostały zaprojektowane. Interesując się historią wzornictwa, pogłębiając wiedzę na ten temat, karmimy naszą kolekcjonerską pasję. Warto wówczas poznać osoby, które z tą pasją żyją na co dzień, które doceniły projekty sprzed lat dużo wcześniej niż my.

Emilia Obrzut z Patyna.pl i założyciele Grupy Warszawa dużo wcześniej niż inni dostrzegli potencjał w obiektach, w które nikt nie wierzył. Odkryli piękno tam, gdzie inni tego nie widzieli. Łącząc biznes z kulturą, opowiadają historię miejsc i rzeczy. Odzyskują projekty sprzed lat, wyszukują, zarządzają – to wokół sztuki, wzornictwa i architektury zbudowali główną narrację.

tekst: Julia Cieszko
fotografie: PION

Artykuł w całości dostępny jest w najnowszym numerze magazynu DesignAlive.

da

 

biala_patyna_da_mini

 

Emilię Obrzut i Grupę Warszawa łączy wiele: energia, pasja i umiejętność tworzenia atmosfery. Postanowili, że skoro podobnie opowiadają o świecie, spróbują zrobić to razem. W jednym z pomieszczeń „Białej” stworzyli czasową galerię – zebrane w niej obiekty vintage reprezentują dobre projektowanie sprzed lat. Wspólnie przedstawiają historie przedmiotów i budynku, bo – jak sami podkreślają – wiedza na ich temat jest warunkiem docenienia. Spotykamy się i rozmawiamy. O kulturze, architekturze, szacunku do projektowania, entuzjazmie i biznesie. Bo wspólny „showroom” to tylko pretekst.

Architektura i projektowanie docierają do coraz szerszej publiczności. Świadomi klienci coraz częściej wybierają dobre produkty i wzory, odwie – dzają aukcje, wystawy, galerie. Dobrze się dzieje?

Norbert: Potrzeba estetyzacji codzienności jest z nami od zawsze, tylko nie była aż tak powszechnie zauważana. Za pomocą ogól – nodostępnych mediów społecznościowych można regularnie podbijać ciekawość i dzielić się pięknymi elementami: czy to wnętrz, czy architektury. Potrzeba rośnie. Kiedyś to zjawisko było bardzo hermetyczne, ograniczone do wąskiego grona, a teraz oglądamy jego szerokie spektrum.

Hubert: Znamienne dla naszych czasów jest to, że piękne obiekty nie trafiają już tylko do wybranych, ale do wszystkich – stają się częścią popkultury. By obcować ze sztuką i dobrze zaprojektowanymi przedmiotami, nie musisz iść do instytucji, jaką jest muzeum czy galeria – wystarczy włączyć telefon i zobaczyć, co kreują inni. Przyjemnie jest po prostu przebywać w takim otoczeniu. Staje się częścią naszej codzienności.

Kolekcjonujemy, bo chcemy być wyjątkowi?

Emilia: Potrzeby bycia unikalnym i wyróżnienia są ważnymi elementami kolekcjonowania. Wiedzą to osoby, które opierają na tym również swój biznes. Zdobywanie obiektów powojennych jest swego rodzaju prawidłowością. 60 lat i dany przedmiot znowu jest „hot” – podkreślam ten mechanizm przy wielu okazjach. Zachwycamy się rzeczami sprzed lat, a nasze wnuki docenią zapewne to, co jest projektowane obecnie masowo, a co my uznajemy za mało atrakcyjne. Za jakiś czas będzie śmieszne, kiczowate, następnie sentymentalne, a potem po prostu piękne.

Bartek: My chcemy docenić te okazy sprzed lat. Jest ich mało, są niepowtarzalne i nie powstanie ich więcej w takiej wersji. Popatrz na krzesła tutaj w „Białej” – mają około 40 lat. Dzisiaj wiem, że przy tworzeniu tego miejsca wybór mebli z tej epoki był najlepszą decyzją. Oczywiście, że mogliśmy wybrać nową kolekcję z katalogu – nawet wybitnego projektanta – jednak tego beżowego, kawowego fotela, którego twórcy nie udało nam się ustalić, nie może mieć już nikt. Zakupiliśmy ostatnie sztuki z Patyny. I to jest wspaniałe!

Kup przedmioty ze zdjęć: Wazon proj. Lucyna Pijaczewska

Od początku to, co robicie, miało silny fundament związany ze społecznością, kulturą, miastem – zarówno poprzez sztukę, potem architekturę, jak i design.

Emilia: To jest takie bardzo „zachodnie”, że dzielimy kreację na sztukę piękną, która wisi, na sztukę użytkową, którą się chowa w szafie. Pewna wrażliwość na estetykę może mieć wiele przejawów, nie trzeba jej klasyfikować. Miałam okazję współpracować z Japończykami i oni tego nie odróżniają. Jeśli pozbędziemy się stereotypów, to będzie nam dużo łatwiej zrozumieć drogę, która jest bardzo konsekwentna.

Norbert: I ta idea przyświecała nam od początku przy tworzeniu „Warszawy Powiśle”. Połączyliśmy kulturę z niesamowitą architekturą powojennego modernizmu i terenami dzielnicy Powiśle. To było bardzo spójne, grało! Dwurnik chciał tam odtworzyć swój „Grunwald”, mieliśmy całą rzeszę artystów, którzy uczestniczyli w odświeżaniu kubika, plus koncerty i wydarzenia wszelkiej maści. Nie rozgraniczaliśmy działań – i nadal tego nie robimy – na sztukę wysoką i jakąkolwiek inną. Oczywiście, że Dwurnik jest znanym twórcą, ale dla nas zrobił to dla zupełnej zajawki. Chcieliśmy jego prace zestawić również z młodymi artystami, by pokazywać, że wszyscy posługujemy się jednym językiem, że to jest ta sama wrażliwość. A do tego – co często wspominamy z Bartkiem – pomimo różnych segregacji z lat 90. udało się stworzyć pierwszą przestrzeń w Warszawie, w której jednocześnie bawił się kibic Legii bez zębów z wytatuowaną „L” na twarzy, obok młodego hipstera i pana w garniturze, który przyjechał Ferrari.

Kup przedmioty ze zdjęć: Popielnica porcelanowa PLL LOT, Karolina

Skąd pomysł na wspólne przedsięwzięcie w „Białej”: stworzenie schowroomu z przedmiotami vintage w modernistycznej willi, na połączenie platformy internetowej z knajpą?

Emilia: Podobnie rozumiemy obiekty, doświadczamy ich. Z podobnym pietyzmem odnosimy się do procesu tworzenia atmosfery. Inspiracją dla nas było dopisanie dalszej historii tego miejsca. Zastanowiliśmy się przede wszystkim nad tym, dla kogo ona powstała. To nie zawsze jest kwestia konkretnej estetyki, tylko pewnego nastroju, który będzie od – powiadał gościom. To, co pokazujemy, jest wspólną całością razem z miejscem.

Norbert: To jest ciągłe przekraczanie granic. Chcemy przekazać cały szereg uczuć związanych z przebywaniem, kreować atmo – sferę, która inspiruje i uczy. Może ktoś, kto przyjedzie do „Białej” i zobaczy nasze meble, wracając do domu wejdzie na Patyna.pl i wybierze sobie coś do swojego mieszkania. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie więcej przedmiotów kupowa – nych świadomie, by cieszyły nie tylko swoją wygodą, ale też doświadczeniem z posiadania czegoś unikalnego, z wysiłku włożonego w skomponowanie własnej przestrzeni. I tutaj wra – camy do kokonizacji. Chcemy tworzyć jej zalążek, który później będzie przenoszony na inne poziomy prywatności naszych gości: czy to na ich biurko, czy też cały dom.

Artykuł w całości dostępny jest w najnowszym numerze magazynu DesignAlive.

da

Selekcja Grupy Warszawa