Styl vintage czy nowoczesny? Już nie musisz wybierać!

Styl vintage czy nowoczesny? Już nie musisz wybierać!

Leciwe, ale wciąż „en vouge”. Czarujące unikatowym wzornictwem i jednocześnie zaskakująco funkcjonalne. Choć doskonale pamiętają minione dziesięciolecia, uwielbiają flirt z nowoczesnością. Meble i dodatki vintage, bo o nich mowa, w wielkim stylu powracają na salony, współtworząc aranżacje nieoczywiste, efektowne i „z duszą”. Zachwyciły także twórców portalu homebook.pl, z którymi stworzyliśmy wyjątkową sesję zdjęciową. Oto patynowy vintage w nowoczesnym wydaniu.

Partner artykułu:

zdjęcia:
Zuzanna Radek

 

Homebook.pl to nowoczesna platforma internetowa skupiająca entuzjastów i profesjonalistów projektowania wnętrz. To miejsce w sieci, które pomoże Ci w urządzeniu wymarzonego domu lub ogrodu. Znajdziesz tutaj setki tysięcy produktów, prawie milion inspiracyjnych zdjęć, porady, trendy i bazę specjalistów z branży. Czyli wszystko czego potrzebujesz w jednym miejscu i bez wychodzenia z domu.

homebook.pl

 

Dobry design nigdy się nie starzeje i styl vintage jest tego doskonałym przykładem. Trend narodził się w na przełomie XIX i XX wieku w świecie mody, kiedy to w strojach starej daty, zaczęto dostrzegać ponadczasowe piękno. Wielbiciele staromodnych ubrań i dodatków poczęli z lubością łączyć je z aktualnie obowiązującymi trendami, tworząc tym samym stylizacje niebanalne i awangardowe. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak blisko z sektora high fashion jest do świata aranżacji wnętrz. Leciwe przedmioty z rozmachem powróciły na salony, chwytając za serca współczesnych designerów i dekoratorów wnętrz. Miłośnicy pięknych przestrzeni docenili zarówno urodę mebli vintage, jak i ich funkcjonalność. Nagle okazało się, że sprzęty z lat 50. czy 60. uwodzą nie tylko doskonałymi proporcjami i materiałami świetnej jakości, ale również ergonomią!

Czytaj więcej na homebook.pl ›

Niewiele osób wie, że słowo „vintage”, tłumaczone z angielskiego, oznacza wysokogatunkowe wino. W kontekście aranżacji wnętrz, „vintage” jest zatem używane nieprzypadkowo! Meble vintage są zazwyczaj wykonane z naturalnych materiałów bardzo wysokiej jakości i starannie wykończone. To ponadczasowa klasyka, która przyciąga wzrok i dodaje aranżacjom szlachetności. Jeśli zatem masz dość typowych, nowoczesnych wnętrz, śmiało sięgnij po piękności w stylu vintage!

Czytaj więcej na homebook.pl ›

Styl vintage to trend dla osób, które kochają wspomnienia, doceniają piękno wiekowego, klasycznego wzornictwa i potrafią sprytnie balansować na granicy przeszłości i teraźniejszości. Jeden z najsłynniejszych tragików greckich, Sofokles, napisał kiedyś, że „każda rzecz jest dobra w swoim czasie”. Cóż, jak widać czasem nawet najwięksi się mylą. Przedmioty vintage nie mają swojego czasu. One są absolutnie ponad nim.

Czytaj więcej na homebook.pl ›

Talerz dekoracyjny, Zakład Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej, lata 70. XX wieku / duPRLe

W dobrze zaprojektowanych przedmiotach sprzed kilkudziesięciu lat kryją się emocje, pamięć i historie ludzi , którzy ich z radością używali. Dlatego te najlepiej zaprojektowane przedmioty vintage zawsze będą młode i będą się świetnie komponowały ze współczesnymi wnętrzami.. Ich forma jest kształtem atmosfery i czasów w jakich powstały. Umiejętne łączenie dawnego designu i współczesnego buduje ciągłość i naszą własną, niepowtarzalną historię. Wnętrza, w których znajdziemy dawny design są ciekawsze, bardziej oswojone i przywołują nam klimat epoki analogowej gdzie, patrząc z dzisiejszej perspektywy, wszystko odbywało się w duchu slow, za którym przecież tęsknimy.

Beata Bochińska

Z końcem tego roku na rynku pojawiła się trzecia edycja albumu promującego polskich architektów i aranżacje. Album „Homebook Design 2016” to zbiór najnowszych trendów wnętrzarskich, pomysłów aranżacyjnych i podpowiedzi dekoratorskich. „Współpraca z najlepszymi polskimi biurami projektowymi zaowocowała stworzeniem kolejnego albumu. Homebook Design 2016 to przewodnik po świecie wnętrz, także tym vintage, który jest pełen świeżych idei i odkrywczych spojrzeń na każde pomieszczenie” – opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl oraz redaktor wydania „Homebook Design 2016”.

Kup przedmioty ze zdjęć:

Klasyk
1
1.2

Wazon, proj. Maria Słaboń, PRL – lata 70-te XX wieku

Wazon wykonany w hucie szkła Zawiercie w latach 70-tych ubiegłego wieku. Wykonany ręcznie techniką dmuchania z wolnej ręki. Barwione w masie szkło sodowe. Kolor miodowy.
130.00 PLN duPRLe
Klasyk
28
28.1

Komplet do wina grzanego „Jaś”, proj. Adam Sadulski, Mirostowickie Zakłady Ceramiczne, PRL

Komplet do wina grzanego „Jaś”. Wyprodukowany w nieistniejących już Zakładach Ceramicznych w Mirostowicach Dolnych. W skład zestawu wchodzi dzban z czterema kubkami.
189.00 PLN duPRLe
37
37.3

Serwis kawowy, Kahla, Niemcy

Porcelanowy zestaw kawowy wyprodukowany w niemieckiej fabryce Kahla. Prosta forma i kształt. W skład zestawu wchodzi dzbanek do kawy, cukiernica, mlecznik, pięć filiżanek.
170.00 PLN duPRLe
4
4.1

Wazon, Huta Szkła „Prądniczanka”

Wazon pochodzi z krakowskej huty szkła „Prądniczanka”. Wykonany jest ze szkła prasowanego w kobaltowym kolorze. Zdobiony jest tłoczeniami w gwiazdki. Bardzo dobry stan zachowania.
85.00 PLN duPRLe