Z wizytą: Daniel Stoiński

Z wizytą: Daniel Stoiński

Odwiedzamy krakowską pracownię twórcy Pikasy Sklep i Daniel Stoiński Redesign

Na budowaniu społeczności entuzjastów wzornictwa sprzed lat zależy nam nie mniej niż na tworzeniu oferty. Za każdym prezentowanym na Patynie przedmiotem stoi pasjonat, którego życie nierzadko dzięki pasji do pięknych przedmiotów stanęło na głowie. Jedną z takich osób jest Daniel Stoiński – twórca projektów Pikasy Sklep i Daniel Stoiński Redesign. Znamy się z czasów, gdy zaczynał swoją przygodę z powojennym designem i kibicujemy mu od początku, z niekłamaną dumą obserwując, jak nabiera wiatru w żagle. Dziś zaglądamy do jego pracowni i bierzemy go na spytki – tylko nam opowiada o swoich początkach, idei, która przyświeca jego poszukiwaniom i fantastycznej pracowni z widokiem na cały Kraków. Zapraszamy do lektury – i do sklepu!

 

tekst: Daniel Stoiński, Emilia Obrzut
redakcja: Agata Józefiak
fot. Grzegorz Broniatowski, Max Zieliński

 

Skąd wzięła się Twoja fascynacja vintage?

Fascynacja vintage wzięła się u mnie chyba z najzwyklejszej ciekawości świata. Odkąd sięgam pamięcią, stałem i bacznie przyglądałem się każdej witrynie sklepu z antykami i starociami czy antykwariatu. Jeśli akurat był otwarty, trzeba było na mnie uważać, bo obejrzeć, dotknąć i wypytać o daną rzecz chciałem zawsze. I kiedy myślę o tym z perspektywy czasu, było do przewidzenia, że z fascynacji do ciekawych i oryginalnych przedmiotów dawnych lat nie da się wyrosnąć.

Apogeum fascynacji vintage osiągnąłem w Krakowie. Tu za sprawą bliskiej mi osoby, prowadzącej sklepik ze starociami na Kazimierzu, poznałem tajniki pracy w branży. Wkrótce pochłonęła mnie całkowicie. Co ciekawe, z premedytacją zarażam tym innych. Codziennością stają się wyprawy na łowy designu na terenie całej Polski — nie w pojedynkę, a w coraz liczniejszych grupach. Praca, fascynacja i świetnie spędzony dzień z najbliższymi w jednym, to przecież cudowne! Archiwa, spotkania z autorami znanych projektów sztuki użytkowej czy znawcami designu oraz nieodparta chęć poszerzania spektrum wiedzy na temat dizajnu, choćby na fejsbukowych grupach, to dla mnie codzienność.

Z projektu Pikasy Sklep wyłoniło się wiele innych pomysłów. Najważniejszy zrealizowany do tej pory to Daniel Stoiński Redesign. I znowu, właśnie w Krakowie, udało mi się znaleźć pracownię tapicerską, która wdrożyła mnie w tajniki rzemiosła.

Jak komponujesz swoje selekcje?

Selekcje komponuję przede wszystkim zgodnie z intuicją i poczuciem estetyki, bazując na wiedzy o projektach. Priorytetem są dla mnie przedmioty reprezentujące polski powojenny dizajn. Obecny trend zwraca uwagę na sztukę i wzornictwo przemysłowe tego okresu, choć każdy z nas zna osoby, dla których ten okres, także te piękne przedmioty, kojarzą się z nienajlepszym czasem w naszej historii, przez co często są niedoceniane, pomijane, wręcz niechciane. Popularyzuję wśród najbliższych piękno i wyjątkowość świetnych projektów tworzonych przez naszych rodaków, których wyjątkowość docenia się na całym świecie. Często ratuję wiele takich przedmiotów przed odmętami śmieciarek i lamusów.

Zazwyczaj pierwsza selekcja to selekcja o pseudonimie DOM, czyli „jedź na giełdę staroci, aby uzupełnić przede wszystkim swój domowy asortyment, a nie ten sklepowy”. Tak to już jest, kiedy zaczyna się budować swoją kolekcję, prawda? Jako Pikasy Sklep staramy się wybierać produkty, które urzekną potencjalnych kupców tak samo, jak nas. Często zakupione czy podarowane przedmioty trafiają do domu, z którego po jakimś czasie z ciężkim sercem trafiają na sprzedaż.

Co jest dla Ciebie ważne przy urządzaniu wnętrza?

Otoczenie wypełnione świetnie zaprojektowanymi i funkcjonalnymi przedmiotami. Zaczynałem od minimalizmu, który udało mi się jednak zmienić na coś, czego nie nazwałbym zbieractwem, ale kolekcjonowaniem przedmiotów, których używam na co dzień, i które biorę od czasu do czasu do ręki i przyglądam im się, analizując technologię wykonania, jakość, trwałość czy choćby wybarwienie, malaturę itd. Nie mogę nie wspomnieć o kwiatach, do których również mam ogromną słabość, szczególnie tych egzotycznych, a także o wygodnych meblach tworzących strefę komfortu i wypoczynku. Połączenie idealne: dobrze zaprojektowany polski dizajn, zjawiskowe, odrestaurowane meble w duchu mid-century modern oraz duża ilość roślin: oto mój przepis na urządzenie funkcjonalnego i przyjemnego wnętrza.

Skąd pomysł na biznes i jak zaczęła Twoja się przygoda z renowacją?

Projekt Pikasy Sklep to efekt zagłębiania się i poznawania historii polskiego powojennego wzornictwa. Śledząc aukcje z dizajnem, należąc do licznych grup fejsbukowych poświęconych dizajnowi, jeżdżąc po targach staroci, uczestnicząc w spotkaniach poświęconych tematyce wzornictwa przemysłowego, nie da się uniknąć kupowania i używania tych przedmiotów. Część z nich po pewnym czasie użytkowania idzie dalej w świat, by zrobić miejsce innym, równie ciekawym i pożądanym.

Daniel Stoinski Redesign to historia prosta, trochę spontaniczna, ale zbudowana na determinacji, chęci edukacji i niezawodnej w większości przypadków intuicji. Było to tak: zima straszna, stopy przymarzają do podłoża, ogromny targ staroci, chodzenia co niemiara, zastanawiać trzeba się szybko, bo zaraz, za momencik ktoś zabierze daną rzecz sprzed nosa. Bierzemy! Fotele zaniesione do auta, powrót na targ. Po wstępnych oględzinach okazuje się, że fotele potrzebują jednak gruntownej renowacji, sytuacja nieciekawa, ale do opanowania.

Znajomy tapicer przedstawia taką cenę, że nogi się uginają, nie wspominam już nawet o terminie. Okazuje się, że te fotele to jednak perła! Model o nazwie Witold wyprodukowany przez Spółdzielnię Usługowo-Wytwórczą w Mielcu w 1981 roku, symbol RW 7929/194ZN. Podejmuję wyzwanie, sam je zrobię. Po dłuższym czasie odnajduję pracownię tapicerską, w której zaczynam uczyć się fachu. Zrobione meble sprzedają się natychmiast, lecą do Japonii. Idę w to! Dołączam do coraz liczniejszego grona sympatyków powojennego designu, dla których ratowanie przed stratą i zapomnieniem meblowego dziedzictwa staje się życiowym priorytetem i pasją, czego efektem jest pierwsza kolekcja odrestaurowanych mebli, która ukazała się na początku roku.

Opowiedz o swojej pracowni.

Obecnie prowadzę pracownię, w której tworzę nie tylko kolekcje odrestaurowanych mebli, ale również realizuję indywidualne zamówienia klientów. Znajdująca się na 16. pietrze bloku w Nowej Hucie pracownia ma niepowtarzalny klimat: widok na Kombinat i krakowską Elektrociepłownię, z drugiej strony na Stare Miasto czy choćby kopiec Kościuszki. Klimatyczne jest również sąsiedztwo pracowni – są to… skrytki piwniczne. Wysokie bloki z wielkiej płyty budowane w okresie powojennym musiały wyposażyć każde mieszkanie w skrytkę piwniczną. Miejsce, w którym większość z nas ma wyobrażenie o piwnicy otrzymywała połowa mieszkań w bloku, natomiast druga połowa otrzymywała swoją skrytkę piwniczną na ostatnim piętrze. W ten sposób nie było potrzeby budowania dwukondygnacyjnych piwnic.

Skryty warsztat o niepowtarzalnym klimacie jest również magazynem asortymentu Pikasy Sklep, miło jest przecież pracować w otoczeniu dobrego powojennego dizajnu. Pracownia z możliwością wzięcia prysznica po pracy, z możliwością gotowania czy miejskim ogrzewaniem to skarb, więc nic dziwnego, że spędzam tam tyle czasu, traktując ją jak swój drugi dom.

Odrestaurowywanie mebli wymaga jednak więcej logistyki przestrzennej. Nie mogę przecież w jednym miejscu rozbierać mebli, zajmować się obróbką drewna, tapicerką oraz prowadzić magazyn. Obecnie dzielę pracę między pomieszczenie na zrealizowane zamówienia, kilka zaanektowanych piwnic (nie tylko w Krakowie!), magazyn na oczekujące w kolejce meble do odrestaurowania oraz garaż na szlifowanie. Kiedyś przyjdzie czas na halę, w której da się wszystko ze sobą pogodzić, ale która nie utraci nic z obecnych warunków pracy – przede wszystkim klimatycznego warsztatu w Nowej Hucie.

Jakiej renowacji szukają klienci, jaką lubisz i polecasz Ty?

Renowacja to taki trochę „śliski” temat. Co bowiem nazywamy renowacją? Dla mnie to przywrócenie blasku danemu meblowi według jego oryginalnego projektu i obecnie stosowanych technologii, dla innych renowacją mogą być metamorfozy mebli, ich przemalowywanie lub choćby postarzanie.

Osobiście preferuję powrót do oryginalnych projektów. Ważne jest, aby wiedzieć, jak te projekty wyglądały. Nie spotkałem się bowiem ze specyfikacjami, które określają grubość gąbki w danym fotelu czy krześle, dlatego katalogi fabryk mebli, fotografie z perłami w tle lub w roli głównej są na wagę złota. W ten sposób wiemy, w jakiej fabryce i jak produkowano dane meble. Czy kultowy projekt modelu 366 Józefa Chierowskiego ma dwa, czy trzy wciągnięte guziki? Czy krzesła Rajmunda Hałasa model 200-190 powinny mieć wypustkę na siedzeniu czy nie? Zdarzają się katalogi, które pokazują różne możliwości, co otwiera dla takich jak ja możliwość odtworzenia mebla na różne sposoby.

Ważnym elementem w renowacji mebli tapicerowanych, na który zwracam szczególną uwagę, jest dobór tkaniny, jednego z ważniejszych elementów odrestaurowanego mebla. W obecnych czasach jakość materiału, z którego została wykonana tkanina, jej faktura oraz warunki wytworzenia stanowią ważny element pracy nad meblem. Wytrzymałość i jakość tkaniny jest dla mnie równie ważna, jak dbałość o detal wykończenia każdego krzesła lub fotela.

Co najbardziej cenisz w starych przedmiotach?

W starych przedmiotach cenię głównie trwałość, ale myślę też o technologii i materiałach, z jakich zostały wytworzone. Tak, jak w przypadku przedmiotów użytkowych, trwałość ocenić można na niezmienną lub zbliżoną do tej wytwarzanej w dawnych latach, tak w przypadku mebli wniosek jest dosyć prosty: obecnie produkowane meble nie są tak wytrzymałe, jak te produkowane w Polsce w latach 60. czy 70. XX wieku. Meble te przetrwały poprzedni ustrój, a dziś na nowo królują w licznych kawiarniach, restauracjach, a przede wszystkim w mieszkaniach fanów wzornictwa poprzedniej epoki.

W meblach produkowanych dzisiaj cenię projekty, często niestety gorzej u nich z wykonaniem. Na pierwszy rzut oka z zewnątrz są solidne i dobrze wykonane, jednak trochę inaczej patrzy się na to, gdy trzeba zajrzeć do środka. Dlatego za każdym razem bardzo cieszę się z telefonu osoby wyciągającej z piwnicy, strychu, garażu czy altany śmietnikowej mebel, który chce odrestaurować.

Kup przedmioty Daniela:

Tylko u nas
u5
u1

DARMOWA DOSTAWA Wazon W-129, Mirostowickie Zakłady Ceramiczne.

DARMOWA DOSTAWA Wazon W-129, Mirostowickie Zakłady Ceramiczne.
125.00 PLN Pikasy Sklep
KlasykTylko u nas
o1
o2

DARMOWA DOSTAWA Wazon, proj. Maria Słaboń, Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie.

DARMOWA DOSTAWA Wazon, proj. Maria Słaboń, Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie.
100.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
p1
p3

DARMOWA DOSTAWA Imbryk herbaciany, Mirostowickie Zakłady Ceramiczne.

DARMOWA DOSTAWA Imbryk herbaciany, Mirostowickie Zakłady Ceramiczne.
110.00 PLN Pikasy Sklep
KlasykTylko u nas
o6
o3

DARMOWA DOSTAWA Miski Cort/Igloo, proj. Eryka Trzewik-Drost, HSG Ząbkowice.

DARMOWA DOSTAWA Miski Cort/Igloo, proj. Eryka Trzewik-Drost, HSG Ząbkowice.
140.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
p8
p1

DARMOWA DOSTAWA Czechosłowacki dzban z kubkami do ciepłych i zimnych napojów.

DARMOWA DOSTAWA Czechosłowacki dzban z kubkami do ciepłych i zimnych napojów.
250.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
5wsx
2wsx

DARMOWA DOSTAWA Zestaw 5 filiżanek, Chodzież.

DARMOWA DOSTAWA Zestaw 5 filiżanek, Chodzież.
80.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
9
5qaz

DARMOWA DOSTAWA Zestaw 6 filiżanek, Pruszków.

DARMOWA DOSTAWA Zestaw 6 filiżanek, Pruszków.
90.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender6
FullSizeRender

DARMOWA DOSTAWA Porcelitowe kubeczki, Tułowice.

DARMOWA DOSTAWA Porcelitowe kubeczki, Tułowice.
65.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
1qaz
2qaz

DARMOWA DOSTAWA Wazonik, Mirostowice.

DARMOWA DOSTAWA Wazonik, Mirostowice.
55.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
5qaz
1qaz

DARMOWA DOSTAWA Komplet 6 dużych miodowych misek, szkło prasowane.

DARMOWA DOSTWA Komplet 6 dużych miodowych misek.
130.00 PLN Pikasy Sklep
2sdd
1

DARMOWA DOSTAWA Porcelanowa figurka sportowca.

DARMOWA DOSTAWA Porcelanowa figurka sportowca.
290.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
p10
p1

DARMOWA DOSTAWA Kamionkowy serwis do kawy, lata 60.

DARMOWA DOSTAWA Kamionkowy serwis do kawy, lata 60.
190.00 PLN Pikasy Sklep
1
3

DARMOWA DOSTAWA Słoneczny wazon, Huta Szkła „Tarnowiec” w Tarnowcu.

DARMOWA DOSTAWA Słoneczny wazon, Huta Szkła „Tarnowiec” w Tarnowcu.
149.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
q9
q1

DARMOWA DOSTAWA Serwis do herbaty, 12 osób, ZPS „Karolina”.

DARMOWA DOSTAWA Serwis do herbaty, 12 osób, ZPS "Karolina"
290.00 PLN Pikasy Sklep
`1a
pjh

DARMOWA DOSTAWA Porcelanowa cukiernica, Zakłady Fajansu we Włocławku.

DARMOWA DOSTWA Porcelanowa cukiernica, Zakłady Fajansu we Włocławku.
70.00 PLN Pikasy Sklep
n1
n2

DARMOWA DOSTAWA Lampka „Art”, Polam.

DARMOWA DOSTAWA Lampka „Art”, Polam
220.00 PLN Pikasy Sklep
p1
p5

DARMOWA DOSTAWA Emaliowana popielniczka z motywem etnicznym.

DARMOWA DOSTAWA Emaliowana popielniczka z motywem etnicznym.
75.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
w1
w3

DARMOWA DOSTAWA Aparat telefoniczny „Tulipan”, Telekom A-60V.

DARMOWA DOSTAWA Aparat telefoniczny "Tulipan", Telekom A-60V.
60.00 PLN Pikasy Sklep
w1
w2
Tylko u nas
a2
a3

DARMOWA DOSTAWA Rosyjska lampa grzewcza #2

DARMOWA DOSTAWA Rosyjska lampa grzewcza #2
40.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
a2
a3
w1
w1
Tylko u nas
d1
d2

DARMOWA DOSTAWA Czerwony metalowy klosz, POLAM-REM, typ 412-30 #4

DARMOWA DOSTAWA Czerwony metalowy klosz, POLAM-REM, typ 412-30 #4
130.00 PLN Pikasy Sklep
d1
d2

DARMOWA DOSTAWA Czerwony metalowy klosz, POLAM-REM, typ 412-30 #3

DARMOWA DOSTAWA Czerwony metalowy klosz, POLAM-REM, typ 412-30 #3
130.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
d1
d2

DARMOWA DOSTAWA Czerwony metalowy klosz, POLAM-REM, typ 412-30 #2

DARMOWA DOSTAWA Czerwony metalowy klosz, POLAM-REM, typ 412-30 #2
130.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
d1
d2

DARMOWA DOSTAWA Czerwony metalowy klosz, POLAM-REM, typ 412-30 #1

DARMOWA DOSTAWA Czerwony metalowy klosz, POLAM-REM, typ 412-30 #1
130.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
s1
s2

DARMOWA DOSTAWA Biały metalowy klosz, POLAM-REM, typ 412-30

DARMOWA DOSTAWA Biały metalowy klosz, POLAM-REM, typ 412-30
110.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
Muszelka_morska_1
Muszelka_morska_3
Tylko u nas
q1
q2

DARMOWA DOSTAWA Gabinetowa papierośnica, JULES ROBIN COGNAC

DARMOWA DOSTAWA Gabinetowa papierośnica, JULES ROBIN COGNAC
120.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
8
1

DARMOWA DOSTAWA Zielone filiżanki i cukiernica, Fabryka Porcelany w Wałbrzychu

DARMOWA DOSTAWA Zielone filiżanki i cukiernica, Fabryka Porcelany w Wałbrzychu
140.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
zamojski_czerw_4
zamojski_czerw_5

Fotel typ 300-227, Zamojskie Fabryki Mebli

Fotel typ 300-227, Zamojskie Fabryki Mebli.
650.00 PLN Pikasy Sklep
KlasykTylko u nas
1
6

DARMOWA DOSTAWA Komplet 4 szklanek, L. Fiedorowicz, HSG Ząbkowice.

DARMOWA DOSTAWA Komplet 4 butelkowych szklanek, L. Fiedorowicz, HSG Ząbkowice.
80.00 PLN Pikasy Sklep
KlasykTylko u nas
q4
q6

DARMOWA DOSTAWA Komplet 4 ognistych szklanek, L. Fiedorowicz, HSG Ząbkowice.

DARMOWA DOSTAWA Komplet 4 ognistych szklanek, L. Fiedorowicz, HSG Ząbkowice.
80.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
1
2

DARMOWA DOSTWA Szklany, karbowany miodowy klosz.

DARMOWA DOSTWA Szklany, karbowany miodowy klosz.
90.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
1
2

DARMOWA DOSTAWA Szklany biały klosz ze złotymi pasami.

DARMOWA DOSTAWA Szklany biały klosz ze złotymi pasami.
90.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
6
7

DARMOWA DOSTAWA Marmurkowy dzbanek do herbaty i kawy, Wałbrzych.

DARMOWA DOSTAWA Marmurkowy dzbanek do herbaty i kawy, Wałbrzych.
70.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
o1
o3

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.
45.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
i1
i3

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.
45.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
u1
u2

DARMOWA DOSTAWA Broszka, początek lat 90.

DARMOWA DOSTAWA Broszka, początek lat 90.
45.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
y1
y2

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.
45.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
t1
t2

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.
45.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
r1
r2

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.
45.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
e1
e2

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.

DARMOWA DOSTAWA Klipsy, początek lat 90.
45.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
w1
w2

DARMOWA DOSTAWA Kolczyki, początek lat 90.

DARMOWA DOSTAWA Kolczyki, początek lat 90.
45.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
q1
q2

DARMOWA DOSTAWA Komplet biżuterii, początek lat 90.

DARMOWA DOSTAWA Komplet biżuterii, początek lat 90.
80.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
Taboret_chabrowy_3
Taboret_chabrowy_4
Tylko u nas
Muszelka_chabrowa_5
Muszelka_chabrowa_4

OFERTA SPECJALNA Krzesło typ 1020, Słupskie Fabryki Mebli

Krzesło typ 1020, Słupskie Fabryki Mebli.
440.00 PLN Pikasy Sklep
9
4

DARMOWA DOSTAWA Karfka z kompletem kieliszków, Huta Szkła „Niemen”.

DARMOWA DOSTAWA Karfka z kompletem kieliszków, Huta Szkła „Niemen”.
1,150.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
21
1

SALE – 25%, DARMOWA DOSTAWA Elegancki serwis do kawy, Chodzież, lata 60.

DARMOWA DOSTAWA Elegancki serwis do kawy, Chodzież, lata 60.
198.75 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
2
3

DARMOWA DOSTAWA Łazienkowy wieszak, lata 60.

DARMOWA DOSTAWA Łazienkowy wieszak, lata 60.
90.00 PLN Pikasy Sklep
20
21

DARMOWA DOSTAWA Radziecki świecznik, lata 70.

DARMOWA DOSTAWA Radziecki świecznik, lata 70.
420.00 PLN Pikasy Sklep
1
5

DARMOWA DOSTAWA Czerwona, polska lampa techniczno-kreślarska.

DARMOWA DOSTAWA Czerwona, polska lampa techniczna/kreślarska.
190.00 PLN Pikasy Sklep
8
9

DARMOWA DOSTAWA Polska lampa biurkowa, Polam-Meos.

DARMOWA DOSTAWA Polska lampa biurkowa, Polam-Meos.
160.00 PLN Pikasy Sklep
q4
q5

DARMOWA DOSTAWA Wysoki, różowy, szklany wazon.

DARMOWA DOSTAWA Wysoki, różowy, szklany wazon.
90.00 PLN Pikasy Sklep
1
2

DARMOWA DOSTAWA Talerz dekoracyjny, Chodzież.

DARMOWA DOSTAWA Talerz dekoracyjny, Chodzież.
140.00 PLN Pikasy Sklep
3
2

DARMOWA DOSTAWA Emaliowana, malowana paterka.

DARMOWA DOSTAWA Emaliowana, malowana paterka.
49.00 PLN Pikasy Sklep
1
2

SALE – 20%, DARMOWA DOSTAWA Porcelanowy obły wazon, Chodzież.

DARMOWA DOSTAWA Porcelanowy obły wazon, Chodzież.
136.00 PLN Pikasy Sklep
IMG_7393
IMG_7388

DARMOWA DOSTAWA Kryształowy dzban z dwoma szklankami

DARMOWA DOSTAWA Kryształowy dzban z dwoma szklankami.
235.00 PLN Pikasy Sklep
q1
q2

DARMOWA DOSTAWA Lusterko, metaloplastyka, lata 60.

DARMOWA DOSTAWA Lusterko, metaloplastyka, lata 60.
150.00 PLN Pikasy Sklep
8
1

DARMOWA DOSTAWA Zestaw 6 filiżanek, Ćmielów

DARMOWA DOSTAWA Zestaw 6 filiżanek, Ćmielów.
180.00 PLN Pikasy Sklep
1
4

DARMOWA DOSTAWA Butelkowo-musztardowy wazon, Łysa Góra.

DARMOWA DOSTAWA Butelkowo-musztardowy wazon, Łysa Góra.
150.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
aq
aqw

DARMOWA DOSTAWA Szklana karafka, lata 70.

DARMOWA DOSTAWA Szklana karafka, lata 70.
80.00 PLN Pikasy Sklep
2
1

DARMOWA DOSTAWA Wazon, Mirostowice

DARMOWA DOSTAWA Wazon, Mirostowice.
105.00 PLN Pikasy Sklep
2d
2

DARMOWA DOSTAWA Popielnica z grubego szkła, szkło sodowe, lata 60.

DARMOWA DOSTAWA Popielnica z grubego szkła, szkło sodowe, lata 60.
145.00 PLN Pikasy Sklep
1
1c

DARMOWA DOSTAWA Ceramiczny pięcioramienny świecznik

DARMOWA DOSTAWA Ceramiczny pięcioramienny świecznik
320.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
123
124

SALE – 15%, DARMOWA DOSTAWA Niebiesko złoty ścienny talerz, LUBIANA.

DARMOWA DOSTAWA Niebiesko złoty ścienny talerz, LUBIANA.
63.75 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
1

DARMOWA DOSTAWA Radziecki zegarek kominkowy, CRABA.

DARMOWA DOTAWA Radziecki zegarek kominkowy, CRABA.
70.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
22
23

DARMOWA DOSTAWA Serwis do herbaty „Szafir”, Mirostowickie Zakłady Ceramiczne

DARMOWA DOSTAWA Serwis do herbaty "Szafir", Mirostowickie Zakłady Ceramiczne
390.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
2

DARMOWA DOSTAWA Wazon, Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży

DARMOWA DOSTAWA Wazon, Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży
320.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
1
Tylko u nas
p5
p1

SALE – 50%, DARMOWA DOSTAWA Puszka GOPLANA, lata 70.

DARMOWA DOSTAWA Puszka GOPLANA, lata 70.
45.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
1

SALE – 20%, DARMOWA DOSTAWA Cukiernica, Tułowice

DARMOWA DOSTAWA Cukiernica, Tułowice.
20.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
1

SALE – 50%, DARMOWA DOSTAWA Puszka MIESZANKA INDYJSKA – HERBATA JUBILEUSZOWA

DARMOWA DOSTAWA Puszka MIESZANKA INDYJSKA - HERBATA JUBILEUSZOWA
35.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
4
FullSizeRender
KlasykTylko u nas
9
10

DARMOWA DOSTAWA Dzbanek z serwisu ALDONA, Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży

DARMOWA DOSTAWA Dzbanek z serwisu ALDONA, Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży
60.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
1

SALE – 50%, DARMOWA DOSTAWA Puszki z motywem kwiatowym.

DARMOWA DOSTAWA Puszki z motywem kwiatowym.
35.00 PLN Pikasy Sklep
KlasykTylko u nas
FullSizeRender
1

DARMOWA DOSTAWA Dzbanek z serwisu ALDONA, Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży

DARMOWA DOSTAWA Dzbanek z serwisu ALDONA, Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży
60.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
1
2

DARMOWA DOSTAWA Kwiatowy dzbanek, Zakłady Fajansu we Włocławku.

Kwiatowy dzbanek, Zakłady Fajansu we Włocławku.
60.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
1

SALE – 20%, DARMOWA DOSTAWA. Lampa medyczna, Space Age, Niemcy, lata 70.

DARMOWA DOSTAWA. Lampa medyczna, Space Age, Niemcy, lata 70.
144.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
2

DARMOWA DOSTAWA. Brązowy wazon, polski new look, WAWEL

DARMOWA DOSTAWA. Brązowy wazon, pikasiak, WAWEL.
150.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
2

DARMOWA DOSTAWA. Pikasowy wazon, Zakłady Fajansu we Włocławku

DARMOWA DOSTAWA. Pikasowy wazon, Zakłady Fajansu we Włocławku.
290.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
3

SALE – 20%, DARMOWA DOSTAWA. Porcelanowa patera, CHODZIEŻ

DARMOWA DOSTAWA. Porcelanowa patera, CHODZIEŻ.
36.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
q1
q2
Tylko u nas
123
1
Tylko u nas
7
1

DARMOWA DOSTAWA. Zielone klosze, Huta Szkła Zawiercie

Zielone klosze, Huta Szkła Zawiercie.
130.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
1
Tylko u nas
9
1

DARMOWA DOSTAWA. Błękitne klosze, Huta Szkła Zawiercie

Przedwojenne klosze z bardzo znanej Polskiej Huty Szkła Zawiercie. Data produkcji to rok 1931. Wykonane ze szkła sodowego, barwionego.
130.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
q2
q1
Tylko u nas
q7
q1
SaleTylko u nas
q10
q1
SaleTylko u nas
q1
q2
Tylko u nas
q7
q1
Tylko u nas
q4
q5

DARMOWA DOSTAWA. Lampka – Terier I, Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych „Steatyt” w Katowicach

Lampka - Terier I, Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych "Steatyt" w Katowicach.
280.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
q20
q4

SALE – 20%, DARMOWA DOSTAWA. Porcelanowy gabinetowy komplet do palenia papierosów, Ćmielów

Porcelanowy gabinetowy komplet do palenia papierosów, Ćmielów.
156.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
q7
q1

DARMOWA DOSTAWA. Naczynie do Ikebany, Wit Płażewski, Zakłady Fajansu we Włocławku

Naczynie do Ikebany, Wit Płażewski, Zakłady Fajansu we Włocławku.
215.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
q1
q2
Tylko u nas
w1
w3

DARMOWA DOSTAWA. Szklana barowa cukiernica w kolorze miodowym

Szklana barowa cukiernica w kolorze miodowym.
40.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
q1
q4

DARMOWA DOSTAWA. Porcelanowy, niebiesko-biały wazon, Bogucice

Porcelanowy, niebiesko-biały wazon, Bogucice.
160.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
q5
q6

DARMOWA DOSTAWA. Porcelanowa, różowo-biała popielniczka, Bogucice

Porcelanowa różowo biała popielniczka, Bogucice.
112.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
q1
q2

DARMOWA DOSTAWA. Porcelanowa, niebiesko-biała popielniczka, Bogucice

Porcelanowa, niebiesko biała popielniczka, Bogucice.
130.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
6
1

SALE – 15%, DARMOWA DOSTAWA. Karafka ryba z kompletem kieliszków, relikt PRL

Relikt czasów PRL-u, czyli radziecka karafka w kształcie ryby z kieliszkami rybkami.
140.25 PLN Pikasy Sklep
19
18
11
8

DARMOWA DOSTAWA. Popielniczka-ryba, sygnowana: PRUSZKÓW

Popielniczka-ryba, sygnowana: PRUSZKÓW.
75.00 PLN Pikasy Sklep
FullSizeRender-21
FullSizeRender-19

DARMOWA DOSTAWA. Porcelanowa lampka, STEATYT KATOWICE

Porcelanowa lampka, STEATYT KATOWICE.
380.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender-6
FullSizeRender-5

DARMOWA DOSTAWA. Lampka-pochłaniacz – Chłopczyk z żaglówką (Marynarz), STEATYT KATOWICE

Lampka-pochłaniacz - Chłopczyk z żaglówką (Marynarz), STEATYT KATOWICE
450.00 PLN Pikasy Sklep
FullSizeRender-5
FullSizeRender-3
SaleTylko u nas
FullSizeRender
1
SaleTylko u nas
FullSizeRender
1
SaleTylko u nas
24
1

SALE -60%, DARMOWA DOSTAWA. Porcelanowy, marmurkowy serwis do herbaty i kawy na 12 osób, sygnowany: Włocławek

Porcelanowy, marmurkowy serwis do herbaty i kawy na 12 osób, sygnowany: Włocławek.
320.00 PLN Pikasy Sklep
KlasykSaleTylko u nas
7
FullSizeRender
SaleTylko u nas
10941212_389576664552041_1874183146872153480_n
10410972_389583567884684_9010817902002077904_n

SALE – 40%, Czechosłowacka bieliźniarka na wysoki połysk

Czechosłowacka bieliźniarka na wysoki połysk.
240.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
5

DARMOWA DOSTAWA. Świetnie działająca suszarka do włosów FAREL

Świetnie działająca suszarka do włosów FAREL.
70.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
1
SaleTylko u nas
ab4
ab5
SaleTylko u nas
FullSizeRender
1
SaleTylko u nas
FullSizeRender
1
SaleTylko u nas
FullSizeRender
1
Tylko u nas
dz
dz1
Tylko u nas
w1
w2
12247089_505413249635048_7488917312572935646_n
12239948_505413296301710_4857788296123440863_n

DARMOWA DOSTAWA. Wełniany kilim, CEPELIA Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, lata 60.

Wełniany kilim, CEPELIA Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, lata 60.
150.00 PLN Pikasy Sklep
12189764_503421946500845_5553769587539468844_n
12219611_503421936500846_6718692108000054088_n

DARMOWA DOSTAWA. Przedwojenny, polski wełniany kilim

Przedwojenny, polski wełniany kilim.
160.00 PLN Pikasy Sklep
11219049_503415013168205_5975096089991581876_n
12234862_503415066501533_3448067483031465972_n

DARMOWA DOSTAWA. Przedwojenna, ręcznie tkana lniana tkanina

Przedwojenna, ręcznie tkana lniana tkanina.
130.00 PLN Pikasy Sklep