Z wizytą: Daniel Stoiński

Z wizytą: Daniel Stoiński

Odwiedzamy krakowską pracownię twórcy Pikasy Sklep i Daniel Stoiński Redesign

Na budowaniu społeczności entuzjastów wzornictwa sprzed lat zależy nam nie mniej niż na tworzeniu oferty. Za każdym prezentowanym na Patynie przedmiotem stoi pasjonat, którego życie nierzadko dzięki pasji do pięknych przedmiotów stanęło na głowie. Jedną z takich osób jest Daniel Stoiński – twórca projektów Pikasy Sklep i Daniel Stoiński Redesign. Znamy się z czasów, gdy zaczynał swoją przygodę z powojennym designem i kibicujemy mu od początku, z niekłamaną dumą obserwując, jak nabiera wiatru w żagle. Dziś zaglądamy do jego pracowni i bierzemy go na spytki – tylko nam opowiada o swoich początkach, idei, która przyświeca jego poszukiwaniom i fantastycznej pracowni z widokiem na cały Kraków. Zapraszamy do lektury – i do sklepu!

 

tekst: Daniel Stoiński, Emilia Obrzut
redakcja: Agata Józefiak
fot. Grzegorz Broniatowski, Max Zieliński

 

Skąd wzięła się Twoja fascynacja vintage?

Fascynacja vintage wzięła się u mnie chyba z najzwyklejszej ciekawości świata. Odkąd sięgam pamięcią, stałem i bacznie przyglądałem się każdej witrynie sklepu z antykami i starociami czy antykwariatu. Jeśli akurat był otwarty, trzeba było na mnie uważać, bo obejrzeć, dotknąć i wypytać o daną rzecz chciałem zawsze. I kiedy myślę o tym z perspektywy czasu, było do przewidzenia, że z fascynacji do ciekawych i oryginalnych przedmiotów dawnych lat nie da się wyrosnąć.

Apogeum fascynacji vintage osiągnąłem w Krakowie. Tu za sprawą bliskiej mi osoby, prowadzącej sklepik ze starociami na Kazimierzu, poznałem tajniki pracy w branży. Wkrótce pochłonęła mnie całkowicie. Co ciekawe, z premedytacją zarażam tym innych. Codziennością stają się wyprawy na łowy designu na terenie całej Polski — nie w pojedynkę, a w coraz liczniejszych grupach. Praca, fascynacja i świetnie spędzony dzień z najbliższymi w jednym, to przecież cudowne! Archiwa, spotkania z autorami znanych projektów sztuki użytkowej czy znawcami designu oraz nieodparta chęć poszerzania spektrum wiedzy na temat dizajnu, choćby na fejsbukowych grupach, to dla mnie codzienność.

Z projektu Pikasy Sklep wyłoniło się wiele innych pomysłów. Najważniejszy zrealizowany do tej pory to Daniel Stoiński Redesign. I znowu, właśnie w Krakowie, udało mi się znaleźć pracownię tapicerską, która wdrożyła mnie w tajniki rzemiosła.

Jak komponujesz swoje selekcje?

Selekcje komponuję przede wszystkim zgodnie z intuicją i poczuciem estetyki, bazując na wiedzy o projektach. Priorytetem są dla mnie przedmioty reprezentujące polski powojenny dizajn. Obecny trend zwraca uwagę na sztukę i wzornictwo przemysłowe tego okresu, choć każdy z nas zna osoby, dla których ten okres, także te piękne przedmioty, kojarzą się z nienajlepszym czasem w naszej historii, przez co często są niedoceniane, pomijane, wręcz niechciane. Popularyzuję wśród najbliższych piękno i wyjątkowość świetnych projektów tworzonych przez naszych rodaków, których wyjątkowość docenia się na całym świecie. Często ratuję wiele takich przedmiotów przed odmętami śmieciarek i lamusów.

Zazwyczaj pierwsza selekcja to selekcja o pseudonimie DOM, czyli „jedź na giełdę staroci, aby uzupełnić przede wszystkim swój domowy asortyment, a nie ten sklepowy”. Tak to już jest, kiedy zaczyna się budować swoją kolekcję, prawda? Jako Pikasy Sklep staramy się wybierać produkty, które urzekną potencjalnych kupców tak samo, jak nas. Często zakupione czy podarowane przedmioty trafiają do domu, z którego po jakimś czasie z ciężkim sercem trafiają na sprzedaż.

Co jest dla Ciebie ważne przy urządzaniu wnętrza?

Otoczenie wypełnione świetnie zaprojektowanymi i funkcjonalnymi przedmiotami. Zaczynałem od minimalizmu, który udało mi się jednak zmienić na coś, czego nie nazwałbym zbieractwem, ale kolekcjonowaniem przedmiotów, których używam na co dzień, i które biorę od czasu do czasu do ręki i przyglądam im się, analizując technologię wykonania, jakość, trwałość czy choćby wybarwienie, malaturę itd. Nie mogę nie wspomnieć o kwiatach, do których również mam ogromną słabość, szczególnie tych egzotycznych, a także o wygodnych meblach tworzących strefę komfortu i wypoczynku. Połączenie idealne: dobrze zaprojektowany polski dizajn, zjawiskowe, odrestaurowane meble w duchu mid-century modern oraz duża ilość roślin: oto mój przepis na urządzenie funkcjonalnego i przyjemnego wnętrza.

Skąd pomysł na biznes i jak zaczęła Twoja się przygoda z renowacją?

Projekt Pikasy Sklep to efekt zagłębiania się i poznawania historii polskiego powojennego wzornictwa. Śledząc aukcje z dizajnem, należąc do licznych grup fejsbukowych poświęconych dizajnowi, jeżdżąc po targach staroci, uczestnicząc w spotkaniach poświęconych tematyce wzornictwa przemysłowego, nie da się uniknąć kupowania i używania tych przedmiotów. Część z nich po pewnym czasie użytkowania idzie dalej w świat, by zrobić miejsce innym, równie ciekawym i pożądanym.

Daniel Stoinski Redesign to historia prosta, trochę spontaniczna, ale zbudowana na determinacji, chęci edukacji i niezawodnej w większości przypadków intuicji. Było to tak: zima straszna, stopy przymarzają do podłoża, ogromny targ staroci, chodzenia co niemiara, zastanawiać trzeba się szybko, bo zaraz, za momencik ktoś zabierze daną rzecz sprzed nosa. Bierzemy! Fotele zaniesione do auta, powrót na targ. Po wstępnych oględzinach okazuje się, że fotele potrzebują jednak gruntownej renowacji, sytuacja nieciekawa, ale do opanowania.

Znajomy tapicer przedstawia taką cenę, że nogi się uginają, nie wspominam już nawet o terminie. Okazuje się, że te fotele to jednak perła! Model o nazwie Witold wyprodukowany przez Spółdzielnię Usługowo-Wytwórczą w Mielcu w 1981 roku, symbol RW 7929/194ZN. Podejmuję wyzwanie, sam je zrobię. Po dłuższym czasie odnajduję pracownię tapicerską, w której zaczynam uczyć się fachu. Zrobione meble sprzedają się natychmiast, lecą do Japonii. Idę w to! Dołączam do coraz liczniejszego grona sympatyków powojennego designu, dla których ratowanie przed stratą i zapomnieniem meblowego dziedzictwa staje się życiowym priorytetem i pasją, czego efektem jest pierwsza kolekcja odrestaurowanych mebli, która ukazała się na początku roku.

Opowiedz o swojej pracowni.

Obecnie prowadzę pracownię, w której tworzę nie tylko kolekcje odrestaurowanych mebli, ale również realizuję indywidualne zamówienia klientów. Znajdująca się na 16. pietrze bloku w Nowej Hucie pracownia ma niepowtarzalny klimat: widok na Kombinat i krakowską Elektrociepłownię, z drugiej strony na Stare Miasto czy choćby kopiec Kościuszki. Klimatyczne jest również sąsiedztwo pracowni – są to… skrytki piwniczne. Wysokie bloki z wielkiej płyty budowane w okresie powojennym musiały wyposażyć każde mieszkanie w skrytkę piwniczną. Miejsce, w którym większość z nas ma wyobrażenie o piwnicy otrzymywała połowa mieszkań w bloku, natomiast druga połowa otrzymywała swoją skrytkę piwniczną na ostatnim piętrze. W ten sposób nie było potrzeby budowania dwukondygnacyjnych piwnic.

Skryty warsztat o niepowtarzalnym klimacie jest również magazynem asortymentu Pikasy Sklep, miło jest przecież pracować w otoczeniu dobrego powojennego dizajnu. Pracownia z możliwością wzięcia prysznica po pracy, z możliwością gotowania czy miejskim ogrzewaniem to skarb, więc nic dziwnego, że spędzam tam tyle czasu, traktując ją jak swój drugi dom.

Odrestaurowywanie mebli wymaga jednak więcej logistyki przestrzennej. Nie mogę przecież w jednym miejscu rozbierać mebli, zajmować się obróbką drewna, tapicerką oraz prowadzić magazyn. Obecnie dzielę pracę między pomieszczenie na zrealizowane zamówienia, kilka zaanektowanych piwnic (nie tylko w Krakowie!), magazyn na oczekujące w kolejce meble do odrestaurowania oraz garaż na szlifowanie. Kiedyś przyjdzie czas na halę, w której da się wszystko ze sobą pogodzić, ale która nie utraci nic z obecnych warunków pracy – przede wszystkim klimatycznego warsztatu w Nowej Hucie.

Jakiej renowacji szukają klienci, jaką lubisz i polecasz Ty?

Renowacja to taki trochę „śliski” temat. Co bowiem nazywamy renowacją? Dla mnie to przywrócenie blasku danemu meblowi według jego oryginalnego projektu i obecnie stosowanych technologii, dla innych renowacją mogą być metamorfozy mebli, ich przemalowywanie lub choćby postarzanie.

Osobiście preferuję powrót do oryginalnych projektów. Ważne jest, aby wiedzieć, jak te projekty wyglądały. Nie spotkałem się bowiem ze specyfikacjami, które określają grubość gąbki w danym fotelu czy krześle, dlatego katalogi fabryk mebli, fotografie z perłami w tle lub w roli głównej są na wagę złota. W ten sposób wiemy, w jakiej fabryce i jak produkowano dane meble. Czy kultowy projekt modelu 366 Józefa Chierowskiego ma dwa, czy trzy wciągnięte guziki? Czy krzesła Rajmunda Hałasa model 200-190 powinny mieć wypustkę na siedzeniu czy nie? Zdarzają się katalogi, które pokazują różne możliwości, co otwiera dla takich jak ja możliwość odtworzenia mebla na różne sposoby.

Ważnym elementem w renowacji mebli tapicerowanych, na który zwracam szczególną uwagę, jest dobór tkaniny, jednego z ważniejszych elementów odrestaurowanego mebla. W obecnych czasach jakość materiału, z którego została wykonana tkanina, jej faktura oraz warunki wytworzenia stanowią ważny element pracy nad meblem. Wytrzymałość i jakość tkaniny jest dla mnie równie ważna, jak dbałość o detal wykończenia każdego krzesła lub fotela.

Co najbardziej cenisz w starych przedmiotach?

W starych przedmiotach cenię głównie trwałość, ale myślę też o technologii i materiałach, z jakich zostały wytworzone. Tak, jak w przypadku przedmiotów użytkowych, trwałość ocenić można na niezmienną lub zbliżoną do tej wytwarzanej w dawnych latach, tak w przypadku mebli wniosek jest dosyć prosty: obecnie produkowane meble nie są tak wytrzymałe, jak te produkowane w Polsce w latach 60. czy 70. XX wieku. Meble te przetrwały poprzedni ustrój, a dziś na nowo królują w licznych kawiarniach, restauracjach, a przede wszystkim w mieszkaniach fanów wzornictwa poprzedniej epoki.

W meblach produkowanych dzisiaj cenię projekty, często niestety gorzej u nich z wykonaniem. Na pierwszy rzut oka z zewnątrz są solidne i dobrze wykonane, jednak trochę inaczej patrzy się na to, gdy trzeba zajrzeć do środka. Dlatego za każdym razem bardzo cieszę się z telefonu osoby wyciągającej z piwnicy, strychu, garażu czy altany śmietnikowej mebel, który chce odrestaurować.

Kup przedmioty Daniela:

Tylko u nas
IMG_9247
IMG_9244

Fotel, Czechosłowacja, lata 60. XX w.

Fotel, Czechosłowacja, lata 60. XX w.
2,800.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
IMG_9229
IMG_9233

Fotel, Czechosłowacja, lata 60. XX w.

Fotel, Czechosłowacja, lata 60. XX w.
2,800.00 PLN Pikasy Sklep
Sale
94038190_1375162212656036_4083130532479631360_n
94195390_1375162322656025_8188905476868538368_n

Fotel klubowy, Polska, lata 60. XX w.

Fotel klubowy, Polska, lata 60. XX w. Fotel do porannej prasy połączonej z aromatyczną kawą. Lekkości formie nadają patyczkowate nóżki oraz miękka linia podłokietników.
1,200.00 PLN Pikasy Sklep
Sale
94195390_1375162322656025_8188905476868538368_n
94038190_1375162212656036_4083130532479631360_n

Fotel klubowy, Polska, lata 60. XX w.

Fotel klubowy, Polska, lata 60. XX w. Fotel do porannej prasy połączonej z aromatyczną kawą. Lekkości formie nadają patyczkowate nóżki oraz miękka linia podłokietników.
1,200.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
3776B105-758D-4D33-BD1C-BDF397954207
EA8520FB-4F50-44B9-9C68-B33C62FCB86A

Szkło apteczne, FCCH Gliwice

Szkło apteczne, FCCH Gliwice
159.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
8A06D0CA-B959-4D8E-A03E-D6B3DC66F4C5
74E2B173-4A81-497B-B9F3-BE0AE825A8D7

Dzbanek na ciepłe napoje, Tułowice

Dzbanek na ciepłe napoje, Tułowice
69.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
p1
p2

Wazonik, porcelit, Pruszków

Wazonik, porcelit, Pruszków
45.00 PLN Pikasy Sklep
IMG_5372
IMG_5375

Brązowo mleczny, ciężki wazon, lata 50. XX w.

Brązowo mleczny, ciężki wazon, lata 50. XX w
190.00 PLN Pikasy Sklep
IMG_5361
IMG_5365

Wazon, lata 70., Huta Szkła „Tarnowiec” w Tarnowcu

Wazon, lata 70., Huta Szkła „Tarnowiec” w Tarnowcu
140.00 PLN Pikasy Sklep
IMG_5338
IMG_5343

Wazon, HSG Laura Tarnów, Polska, lat 70.

Wazon, HSG Laura Tarnów, Polska, lat 70.
230.00 PLN Pikasy Sklep
IMG_5330
IMG_5333

Szklany wazon, lata 60.

Szklany wazon, lata 60.
190.00 PLN Pikasy Sklep
IMG_5317
IMG_5318

Patera, lata 60., Krosno

Patera lata 60., Krosno
290.00 PLN Pikasy Sklep
IMG_6086
IMG_5716

Lustro, mataloplastyka, lata 60.

Lustro, mataloplastyka, lata 60.
599.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
IMG_6075
IMG_6078

Haftowana lniana tkanina, lata 60.

Haftowana lniana tkanina, lata 60.
180.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
IMG_6094
IMG_6081

Kilim, KOGUTY, lata 70.

Kilim, KOGUTY, lata 70.
250.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
IMG_0905
IMG_0906

Szklana miseczka/popielnica

Szklana miseczka/popielnica
50.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
IMG_0894
IMG_0896

Porcelitowy wazon, Pruszków

Porcelitowy wazon, Pruszków
60.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
IMG_0902
IMG_0901

Ceramiczny wazon, lata 60. XX w.

Ceramiczny wazon, lata 60. XX w.
70.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
IMG_0875
IMG_0877

Zestaw gabinetowy, Czechosłowacja, lata 60.

Zestaw gabinetowy, Czechosłowacja, lata.60.
159.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
IMG_0767
IMG_0767

Puszka ERDAL, terpentynowa pasta do obuwia.

Puszka ERDAL, terpentynowa pasta do obuwia.
12.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
IMG_0725
IMG_0723

Świecznik, metaloplastyka, lata 60.

Świecznik, metaloplastyka, lata 60.
30.00 PLN Pikasy Sklep
KlasykSaleTylko u nas
ha4
ha1

Krzesła 296B, Rajmund Hałas.

Krzesła 296B, Rajmund Hałas.
1,000.00 PLN Pikasy Sklep
SaleTylko u nas
fo2
fo1

Fotel tapicerowany, lata 60. XX w.

Fotel tapicerowany, lata 60. XX w
1,000.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
1qaz
2qaz

Wazonik, Mirostowice.

Wazonik, Mirostowice.
45.00 PLN Pikasy Sklep
2sdd
1

Porcelanowa figurka sportowca.

Porcelanowa figurka sportowca.
270.00 PLN Pikasy Sklep
n1
n2

Lampka „Art”, Polam.

Lampka „Art”, Polam
199.00 PLN Pikasy Sklep
p1
p5

Emaliowana popielniczka z motywem etnicznym.

Emaliowana popielniczka z motywem etnicznym.
65.00 PLN Pikasy Sklep
w1
w2

Brązowa szklana patera.

Brązowa szklana patera.
99.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
a2
a3

Rosyjska lampa grzewcza #2

Rosyjska lampa grzewcza #2
35.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
a2
a3

Rosyjska lampa grzewcza #1

Rosyjska lampa nagrzewcza.
40.00 PLN Pikasy Sklep
Klasyk
serwis niebieski 1
serwis niebieski 3

Serwis „Opole” Tułowice na 5 osób, pikasy

Serwis do kawy Opole, proj. formy K. Kowalski, ZP Tułowice, 1961 r.
690.00 PLN Delikatesy
20
21

Radziecki świecznik, lata 70.

Radziecki świecznik, lata 70.
399.00 PLN Pikasy Sklep
Sale
1
2

-20%, Porcelanowy obły wazon, Chodzież.

Porcelanowy obły wazon, Chodzież.
136.00 PLN Pikasy Sklep
2d
2

Popielnica z grubego szkła, szkło sodowe, lata 60.

Popielnica z grubego szkła, szkło sodowe, lata 60.
130.00 PLN Pikasy Sklep
1
1c

Ceramiczny pięcioramienny świecznik

Ceramiczny pięcioramienny świecznik
299.00 PLN Pikasy Sklep
SaleTylko u nas
123
124

-50%, Niebiesko złoty ścienny talerz, LUBIANA.

Niebiesko złoty ścienny talerz, LUBIANA.
40.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender
1

Świecznik, metaloplastyka, lata 60.

Świecznik, metaloplastyka, lata 60.
140.00 PLN Pikasy Sklep
SaleTylko u nas
p5
p1

-50%, Puszka GOPLANA, lata 70.

Puszka GOPLANA, lata 70.
40.00 PLN Pikasy Sklep
SaleTylko u nas
q10
q1

-50 %, Radzieckie puszki

Radzieckie puszki.
30.00 PLN Pikasy Sklep
SaleTylko u nas
q7
q1

-20% Okrągła puszka GOPLANA

Okrągła puszka GOPLANA.
56.00 PLN Pikasy Sklep
SaleTylko u nas
q20
q4

-20% Porcelanowy gabinetowy komplet do palenia papierosów, Ćmielów

Porcelanowy gabinetowy komplet do palenia papierosów, Ćmielów.
120.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
q1
q2

SALE – 20%, Porcelanowa popielniczka ORBIS, Lubiana

Porcelanowa popielniczka ORBIS, Lubiana.
80.00 PLN Pikasy Sklep
SaleTylko u nas
q1
q4

Porcelanowy, niebiesko-biały wazon, Bogucice

Porcelanowy, niebiesko-biały wazon, Bogucice.
145.00 PLN Pikasy Sklep
SaleTylko u nas
q1
q2

Porcelanowa, niebiesko-biała popielniczka, Bogucice

Porcelanowa, niebiesko biała popielniczka, Bogucice.
115.00 PLN Pikasy Sklep
FullSizeRender-21
FullSizeRender-19

Porcelanowa lampka, STEATYT KATOWICE

Porcelanowa lampka, STEATYT KATOWICE.
380.00 PLN Pikasy Sklep
Tylko u nas
FullSizeRender-6
FullSizeRender-5

Lampka-pochłaniacz – Chłopczyk z żaglówką (Marynarz), STEATYT KATOWICE

Lampka-pochłaniacz - Chłopczyk z żaglówką (Marynarz), STEATYT KATOWICE
450.00 PLN Pikasy Sklep