FacebookFacebook
Patyna.pl

Idea

Idea

Patyna powstała z miłości do pięknych przedmiotów i fascynacji ich historiami. Pragnęliśmy stworzyć miejsce, w którym wzornictwo vintage zostanie wyeksponowane w wyjątkowych, niespotykany dotąd sposób.

Pomysł

Projekt powstał z potrzeby serca. Jesteśmy miłośnikami przedmiotów vintage, szczególnie perełek z epoki PRL. Z radością i satysfakcją obserwujemy, jak stają się pożądane przez naszych rówieśników i doceniane przez ich rodziców. Łączy nas wieloletnie doświadczenie, związane zarówno z kolekcjonowaniem pięknych przedmiotów „z duszą”, jak i promowaniem idei wykorzystywania ich we wnętrzach (między innymi poprzez projekty Wysoki Połysk i Wystawka). Postanowiliśmy stworzyć narzędzie, umożliwiające wygodne kupowanie oraz sprzedawanie egzemplarzy kolekcjonerskich, pamiątek i unikatowych znalezisk. Owocem naszej współpracy z najlepszymi specjalistami z dziedziny historii designu, prawa, strategii oraz e-commerce jest Patyna.

dscf1193_f.jpg

Odbiorcy

Wiemy, że największe skarby nierzadko kryją się w prywatnych rękach. Konta naszych Użytkowników zostały więc sprofilowane tak, aby zachęcić do korzystania z Patyny zarówno ekspertów, którzy z handlu przedmiotami vintage uczynili sposób na życie, jak i posiadaczy niewielkich, lecz wartościowych kolekcji. Mamy świadomość tego, że liczba przedmiotów w ofercie nie zawsze przekłada się na jej jakość. Grono sprzedawców Patyny dobieramy więc bardzo starannie, ponieważ chcemy prezentować tylko te przedmioty, które wzbudzają nasz zachwyt.

W ofercie Patyny znajdują się przedmioty w dobrym i średnim stanie; do renowacji, jak i odnowione – zależy nam jednak na promowaniu renowacji zgodnej z duchem epoki.

Funkcjonalności

Struktura serwisu została zaprojektowana tak, aby katalogowanie i wyszukiwanie przedmiotów było łatwe i szybkie. Stworzyliśmy przejrzyste kategorie i atrybuty właściwe dla każdej z nich. Na Patynie znalezienie okrągłego stolika do kawy lub kompletu czterech duńskich krzeseł jest kwestią jednego kliknięcia.

Aby ułatwić dodawanie i przeglądanie przedmiotów, stworzyliśmy unikalny słownik najpopularniejszych projektantów, producentów i tworzyw. Podpowiedzi pojawiają się po wpisaniu kilku pierwszych znaków w odpowiednich polach lub w formie listy z możliwością zaznaczenia kilku opcji. Nie zapomnieliśmy również o tagach – nasza lista zawiera najpopularniejsze potoczne wyrażenia („pikasiak”, „retro” czy „DDR”), opisujące fantastyczne kolekcje. Tak łatwych w obsłudze i przydatnych funkcjonalności nie ma żaden inny serwis na rynku.

Ikony designu wyeksponowaliśmy w osobnej kategorii „Klasyków”. Znajdują się w niej wyselekcjonowane przez nas przedmioty najbardziej znanych projektantów i producentów.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami jeszcze wiele pracy. W miarę rozwoju Patyny będziemy starać się maksymalnie przyspieszyć i uprościć korzystanie z serwisu. Najcenniejszym źródłem informacji o tym, jak można tego dokonać, jesteś Ty. Jeśli masz uwagi odnośnie działania systemu i pomysły na jego ulepszenie – skontaktuj się z nami. Każda Twoja sugestia jest cenna.

Twórcy

Patyna to pomysł Emilii Obrzut – popularyzatorki idei „designu po przejściach”, pomysłodawczyni projektów Wysoki Połysk i Wystawka (tworzonej wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej).

Przedmioty vintage są mi bliskie od kilku lat. Moja fascynacja nimi zaczęła się od urządzania mieszkania i trwa do dziś – przekułam ją w pasję i sposób na życie. Dzielę się nią z ponad 12 tysiącami Czytelników Wysokiego Połysku i Wystawki, które przybliżają ideę odnajdywania designu „po przejściach” i popularyzują wzornictwo vintage. O swoich inicjatywach opowiadałam między innymi na łamach Wysokich Obcasów, Zwykłego Życia, STGU, Domosfery i TVN24. Miłość do przedmiotów „z duszą” łączę z życiem zawodowym – jestem projektantem graficznym, specjalizującym się przede wszystkim w tworzeniu projektów interaktywnych. Na styku pracy i pasji powstała Patyna – platforma dedykowana sprzedaży starannie wyselekcjonowanych i skatalogowanych mebli i elementów wyposażenia vintage. W jej tworzeniu pomaga mi zespół utalentowanych i doświadczonych historyków sztuki, developerów i managerów. – Emilia Obrzut

ema1.png

Patynę tworzą obecnie:

Patyna nie powstałaby bez dopingu naszych Przyjaciół, Bliskich oraz wszystkich, którzy podczas kilkumiesięcznej pracy nad serwisem wsparli nas wiedzą i pomocą. Szczególne podziękowania kierujemy do: Pawła Dziurzyńskiego, Sylwii Biegaj, Julii Mirny, Joanny Jopkiewicz i Pawła Borkowskiego / Grupa Projektor, Marioli i Mieczysława Obrzutów, Jacka Ławniczaka, Łukasza Wojtyski i Patryka Grzeszczuka.