Idea

Patyna powstała z miłości do pięknych przedmiotów i fascynacji ich historiami. Pragnęliśmy stworzyć miejsce, w którym wzornictwo vintage zostanie wyeksponowane w wyjątkowy, niespotykany dotąd sposób. 

 

Pomysł

Projekt powstał z potrzeby serca. Jesteśmy miłośnikami przedmiotów vintage, szczególnie perełek z epoki PRL. Z radością i satysfakcją obserwujemy, jak stają się pożądane przez naszych rówieśników i doceniane przez ich rodziców. Łączy nas wieloletnie doświadczenie, związane zarówno z kolekcjonowaniem pięknych przedmiotów „z duszą”, jak i promowaniem idei wykorzystywania ich we wnętrzach (między innymi poprzez projekty Wysoki Połysk i Wystawka). Postanowiliśmy stworzyć narzędzie, umożliwiające wygodne kupowanie oraz sprzedawanie egzemplarzy kolekcjonerskich, pamiątek i unikatowych znalezisk. Owocem naszej współpracy z najlepszymi specjalistami z dziedziny historii designu, prawa, strategii oraz e-commerce jest Patyna.

DSCF1193_f

skarby z naszej kolekcji / fot. Eliza Dunajska, Max Zieliński

 

Odbiorcy

Wiemy, że największe skarby nierzadko kryją się w prywatnych rękach. Konta naszych Użytkowników zostały więc sprofilowane tak, aby zachęcić do korzystania z Patyny zarówno ekspertów, którzy z handlu przedmiotami vintage uczynili sposób na życie, jak i posiadaczy niewielkich, lecz wartościowych kolekcji. Mamy świadomość tego, że liczba przedmiotów w ofercie nie zawsze przekłada się na jej jakość. Grono sprzedawców Patyny dobieramy więc bardzo starannie, ponieważ chcemy prezentować tylko te przedmioty, które wzbudzają nasz zachwyt.

Grono sprzedawców Patyny dobieramy bardzo starannie, ponieważ chcemy prezentować przedmioty, które wzbudzają nasz zachwyt.

 

W ofercie Patyny znajdują się przedmioty w dobrym i średnim stanie; do renowacji, jak i odnowione – zależy nam jednak na promowaniu renowacji zgodnej z duchem epoki.

 

Funkcjonalności

Struktura serwisu została zaprojektowana tak, aby katalogowanie i wyszukiwanie przedmiotów było łatwe i szybkie. Stworzyliśmy przejrzyste kategorie i atrybuty właściwe dla każdej z nich. Na Patynie znalezienie okrągłego stolika do kawy lub kompletu czterech duńskich krzeseł jest kwestią jednego kliknięcia.

Na Patynie znalezienie okrągłego stolika do kawy lub kompletu czterech duńskich krzeseł jest kwestią jednego kliknięcia.

 

Aby ułatwić dodawanie i przeglądanie przedmiotów, stworzyliśmy unikalny słownik najpopularniejszych projektantów, producentów i tworzyw. Podpowiedzi pojawiają się po wpisaniu kilku pierwszych znaków w odpowiednich polach lub w formie listy z możliwością zaznaczenia kilku opcji. Nie zapomnieliśmy również o tagach – nasza lista zawiera najpopularniejsze potoczne wyrażenia („pikasiak”, „retro” czy „DDR”), opisujące fantastyczne kolekcje. Tak łatwych w obsłudze i przydatnych funkcjonalności nie ma żaden inny serwis na rynku.

Ikony designu wyeksponowaliśmy w osobnej kategorii „Klasyków”. Znajdują się w niej wyselekcjonowane przez nas przedmioty najbardziej znanych projektantów i producentów.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami jeszcze wiele pracy. W miarę rozwoju Patyny będziemy starać się maksymalnie przyspieszyć i uprościć korzystanie z serwisu. Najcenniejszym źródłem informacji o tym, jak można tego dokonać, jesteś Ty. Jeśli masz uwagi odnośnie działania systemu i pomysły na jego ulepszenie – skontaktuj się z nami. Każda Twoja sugestia jest cenna.

 

Twórcy

Patyna to pomysł Emilii Obrzut – popularyzatorki idei „designu po przejściach”, pomysłodawczyni projektów Wysoki Połysk i Wystawka (tworzonej wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej).

Przedmioty vintage są mi bliskie od kilku lat. Moja fascynacja nimi zaczęła się od urządzania mieszkania i trwa do dziś – przekułam ją w pasję i sposób na życie. Dzielę się nią z ponad 12 tysiącami Czytelników Wysokiego Połysku i Wystawki, które przybliżają ideę odnajdywania designu „po przejściach” i popularyzują wzornictwo vintage. O swoich inicjatywach opowiadałam między innymi na łamach Wysokich Obcasów, Zwykłego Życia, RDCF5, STGU, Domosfery, Domu z Pomysłem i TVN24. Miłość do przedmiotów „z duszą” łączę z życiem zawodowym – jestem projektantem graficznym, specjalizującym się przede wszystkim w tworzeniu projektów interaktywnych. Na styku pracy i pasji powstała Patyna – platforma dedykowana sprzedaży starannie wyselekcjonowanych i skatalogowanych mebli i elementów wyposażenia vintage. W jej tworzeniu pomaga mi zespół utalentowanych i doświadczonych historyków sztuki, developerów i managerów. – Emilia Obrzut

ema1

Emilia Obrzut / fot. Max Zieliński

Współtwórczynią projektu jest Magdalena Dziurzyńska, która odpowiada między innymi za kwestie administracyjne i kontakt ze Sprzedającymi.

Patynę stworzyli:
oprogramowanie: Smultron Laboratorium Interaktywne
nazwa: Bartek Grzesiak
logo: Studio Otwarte
zdjęcia: Max Zieliński, Magdalena Dziurzyńska, set design: Eliza Dunajska
konsultacje przy tworzeniu struktury: Krystyna Łuczak-Surówka, Bartek Jaźwiński
opieka prawna: SO IN LAW

Patyna nie powstałaby bez dopingu naszych Przyjaciół, Bliskich oraz wszystkich, którzy podczas kilkumiesięcznej pracy nad serwisem wsparli nas wiedzą i pomocą. Szczególne podziękowania kierujemy do: Pawła Dziurzyńskiego, Sylwii Biegaj, Julii Mirny, Joanny Jopkiewicz i Pawła Borkowskiego / Grupa Projektor, Marioli i Mieczysława Obrzutów, Jacka Ławniczaka, Łukasza Wojtyski i Patryka Grzeszczuka.